O Produkcie

ZAUFAJ NATURZE - CHCESZ ZDROWO, TANIO I BEZPIECZNIE PIELĘGNOWAĆ SWOJE DOMOWE I OGRODOWE ROŚLINY?

Zastosuj BIO - NAWÓZ ASTVIT, który dokarmia, chroni przed chorobami i insektami, wzmacnia system korzeniowy roślin przy współudziale olbrzymiej ilości pożytecznych mikroorganizmów, w tym mikroorganizmów wytwarzających trwałą próchnicę oraz wiążący AZOT z powietrza - azotobakter.



Korzyści stosowania ASTVITu

ASTVIT - z dostępnych w Polsce nawozów naturalnych i organicznych jedynie ASTVIT dokarmia i zapewnia całkowitą ochronę biologiczną roślin, likwidując insekty i choroby grzybowe - do wszystkich roślin, całkowicie bez chemii, leczy, dokarmia i uodparnia, zastępuje mikoryzę, zastępuje ukorzeniacz – zalecany do produkcji ekologicznej. Zapobiega oraz likwiduje m. in. zarazę ziemniaka na pomidorach, mączniaka, mszycę porzeczkowo-czyściecową, stonkę ziemniaczaną oraz wszelkie inne insekty i choroby.

Dzięki temu, że działanie ASTVITu oparte jest na współpracy z naturą, nadaje się on DO WSZYSTKICH ROŚLIN: do kwiatów domowych, ogrodów, trawników, upraw warzywnych i owocowych, sadów, drzew i krzewów, itp., zarówno tych przydomowych jak i towarowych, nastawionych na produkcję na szeroką skalę. Jest to produkt w pełni naturalny oraz ekologiczny.

UKORZENIA młode sadzonki oraz MIKORYZUJE i WZMACNIA SYSTEM KORZENIOWY roślin.

LIKWIDUJE INSEKTY i wszelkie szkodniki, ZAPEWNIAJĄC CAŁKOWITĄ OCHRONĘ BIOLOGICZNĄ roślin przy regularnym stosowaniu zgodnie z zaleceniami w naszej ulotce informacyjnej.
Przy opornych insektach i chorobach można jednorazowo zastosować ASTVIT koncentrat płynny bez rozcieńczania w dużym zamgławieniu.

LECZY, DOKARMIA i UODPARNIA rośliny na choroby grzybowe, wszelkie patogeny oraz niskie temperatury. Ułatwia roślinom regenerację po uszkodzeniach mechanicznych lub po przebytych chorobach.

Pomimo zawartości wszelkich niezbędnych składników odżywczych obecność pożytecznych mikroorganizmów działających zgodnie z naturą gwarantuje, że roślina pobiera tylko te składniki, których w danej chwili potrzebuje, dlatego nie ma możliwości przenawożenia.
ASTVIT obala mit, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego... Natura jest siłą najwyższą, zdolną do wszystkiego, a ASTVIT doskonale z nią współpracuje.


ASTVIT - DO NABYCIA W POSTACI SYPKIEJ I PŁYNNEJ:

ASTVIT
płynny
0,5 litra

ASTVIT
płynny
1 litr

ASTVIT
płynny
5 litrów

ASTVIT
płynny
20 litrów

ASTVIT
płynny
1000 litrów

ASTVIT
sypki
200 g

ASTVIT
sypki
1 kg

ASTVIT
sypki
25 kg



Nasze 30-letnie doświadczenie ogrodnicze pozwoliło nam na stworzenie produktu, który jest esencją samą w sobie, pozwalającą naturze samej, bez użycia chemii zatroszczyć się o chore rośliny by poprawić ich kondycję aż do osiągnięcia przez nie pełni witalności, a zdrowym roślinom uodpornić się na zagrożenia wynikające m. in. z niedoboru składników pokarmowych, działań szkodników, insektów, chorób grzybowych, niskich temperatur. Wszystko dzięki pożytecznym mikroorganizmom zawartym w naszym produkcie. Prostota stosowania ASTVITu oraz jego dobroczynne-naturalne działanie w połączeniu z sumiennością i systematycznością ogrodnika w pracach pielęgnacyjnych roślin pozwala osiągnąć znakomite efekty – bez konieczności stosowania środków ochrony roślin, a zwłaszcza chemicznych preparatów. Dzięki temu możemy być pewni, że osiągnięte w ten sposób plony będą zdrowe i okazałe a spożywanie ich nie zagrozi naszemu zdrowiu, ani zdrowiu naszych najbliższych.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Astvit koncentrat płynny - Stosowanie

Dokarmianie roślin, likwidacja insektów i chorób grzybowych jednym produktem, do całorocznego stosowania dla wszystkich roślin domowych poprzez podlewanie lub oprysk, a od wiosny do jesieni, dla każdej rośliny balkonowej, ogrodowej i w uprawach szklarniowych.

ASTVIT - NATURALNA POŻYWKA HYDROPONICZNA – dokarmianie roślin, likwidacja insektów i chorób grzybowych jednym produktem. ASTVIT - wzmacnia system korzeniowy roślin przy współudziale olbrzymiej ilości pożytecznych mikroorganizmów saprofitycznych, w tym mikroorganizmów wytwarzających trwałą próchnicę oraz wiążących AZOT z powietrza -azotobakter, uaktywniających wybiórczo składniki pokarmowe zawarte w glebie, potrzebne danej roślinie. Stosując dawki zgodnie z instrukcją nie ma możliwości przenawożenia.

STOSOWANIE:
DO KAŻDORAZOWEGO PODLEWANIA roślin po uprzednim rozcieńczeniu koncentratu z wodą:
1 zakrętka na 0,6 litra wody lub w stosunku 1:40 tzn. 100ml koncentratu na 4 litry wody.

Zasilając rośliny poprzez OPRYSK DOLISTNIE – koncentrat w płynie rozcieńczyć 2 zakrętki na 0,6 litra wody lub w stosunku 1:20 tzn. 100ml koncentratu na 2 litry wody, nie zapominając o nawadnianiu rośliny zwykłą ustaną wodą.

OPRYSK INTERWENCYJNY: przy likwidacji insektów i chorób grzybowych, 3 zakrętki na 0,6 litra wody lub w stosunku 300ml koncentratu na 2 litry wody – oprysk na spodnią część liści wykonać 3-4 razy w ciągu 2 dni, a przy opornych szkodnikach zwiększyć stężenie 5-krotnie, czyli 5 zakrętek na 0,6 litra wody lub 500ml na 2 litry wody.
Przy oprysku interwencyjnym 3-5 krotnie silniejszym od hydroponicznego likwidujemy doraźnie insekty i choroby grzybowe. Następnie należy wrócić do regularnego podlewania wodą w odpowiednich dawkach szczególnie latem. Przy ewentualnych dalszych problemach zwiększyć częstotliwość oprysków.
Rośliny cytrusowe zasilamy stężeniem 1:20 (2 zakrętki na 0,6 litra wody) czyli 100ml na 2 litry wody 2 razy w tygodniu.
Przy opornych insektach i chorobach można jednorazowo zastosować ASTVIT koncentrat płynny bez rozcieńczania w dużym zamgławieniu.


{

DODATKOWE UWAGI DOTYCZĄCE STOSOWANIA ASTVITU KONCENTRATU PŁYNNEGO:

- Różnica między nawożeniem dolistnym a doglebowym jest taka, że poprzez nawożenie dolistne roślina dokarmiona jest w ciągu ok. 4 godzin, natomiast poprzez system korzeniowy ten proces trwa 4-5 dni, a i to uzależnione jest od warunków glebowych i klimatycznych, a regulując stężeniem kilkukrotnych oprysków w czasie likwidujemy natychmiast wszelkie robactwo i insekty. Dzięki dokarmianiu dolistnemu umożliwiamy szybkie i efektywne przekazanie roślinie składników odżywczych, zwłaszcza w sytuacji gdy ma ona utrudniony ich pobór przez system korzeniowy, jeśli warunki ku temu nie są odpowiednie, np. z powodu suszy, zbyt dużej wilgotności, nieodpowiedniej temperatury lub pH gleby, itp. Jest to najlepsze ekologiczne rozwiązanie dla natychmiastowego uzupełnienia niedoborów składników pokarmowych powstałych np. w wyniku stresu na zmiany pogodowe. Należy pamiętać, aby w przypadku suszy przed dokarmianiem dolistnym zadbać o wilgotność podłoża.

- Po oprysku około 4-6 godzin nie powinno padać. Jeśli po opryskach zaczęło padać należy powtórzyć oprysk w najbliższym czasie. Spłukany do podłoża ASTVIT będzie dobrą pożywką dokorzenną dla roślin więc nie zmarnuje się. Dla bezpieczeństwa rośliny oprysk wykonujemy rano do godziny 9:00, albo po południu po 16:00, unikając w ten sposób działania gorących promieni słonecznych jakie mamy w ciągu dnia. Opryski dokarmiające roślinę należy kierować zwłaszcza na spodnią część liści.

- W celu rozmnożenia istniejących pożytecznych mikroorganizmów w ASTVICIE można jako pożywkę dla nich wlać do opryskiwacza (10-litrowego) łyżkę cukru rozpuszczoną uprzednio w odrobinie wody, co pozwoli im się bardziej rozmnożyć i spełnić efektywniej swoją rolę.

- Oprysk o stężeniu większym niż 5-krotny nie zniszczy rośliny, a przy bardzo uciążliwych insektach lub chorobach można nawet jednorazowo wykonać oprysk koncentratem bez rozcieńczania go, tj. mocno zamgławiającym, dzięki czemu roślina dostaje jednorazowo większą dawkę dokarmiającą, co może spowodować, że w dalszych czynnościach będzie potrzebowała dokarmiania w mniejszych częstotliwościach.

- Aby oprysk był skuteczny najpierw trzeba zadbać o wilgotność podłoża. Nie należy zapominać o regularnym podlewaniu zwykłą wodą, gdyż aby oprysk przyniósł efekty korzeń musi być wilgotny, inaczej zabiegi takie niewiele dają. Najlepiej robić opryski po deszczach w polu lub po podlewaniu na działkach, kiedy ziemia jest wilgotna. Dokarmianie na sucho nie przynosi oczekiwanych efektów.

- Opryski interwencyjne wykonujemy jedynie w momentach zagrożenia dla rośliny, dlatego chociaż nie ma niebezpieczeństwa ze strony większej dawki czy częstotliwości dokarmiania dolistnego, to jednak nie ma jednocześnie potrzeby tego robić, jeśli roślina tego nie wymaga. Wtedy wystarczy stosować zwykłe dokarmianie dolistne poprzez opryski w stosunku 1:20. Jeżeli natomiast roślina przez dłuższy czas wykazuje taką potrzebę to bez obaw stosujemy opryski interwencyjne aż do uzyskania poprawy jej kondycji, by pozwolić danej roślinie zregenerować się w potrzebnym jej do tego czasie.

- Po oprysku nie ma okresu karencji. Owoce lub warzywa należy umyć i bez obaw konsumować. Owoce miękkie jak maliny czy truskawki opryskujemy przed zbiorami w celu zabezpieczenia przed procesem gnilnym przy dłuższym przechowywaniu bez chłodni. Po umyciu zaraz można skonsumować. Gdyby dziecko zjadło owoc albo warzywo bezpośrednio po opryskach nie myjąc go, nie ma zagrożenia życia.

- Wszelkie rośliny dokarmiamy dolistnie do późnej jesieni. Oprysk interwencyjny jest opryskiem nie tylko likwidującym insekty i choroby ale również dokarmiającym liście, dlatego przed samą zimą nie należy już tego robić. Przed samą zimą stosujemy do wszystkich roślin produkt sypki z uwagi na to, że ma w ziemi przedłużone działanie od 3-6 miesięcy, a w temperaturach poniżej dodatnich 8'C nie uwalnia azotu, a zabezpieczy na okres zimowy rośliny.

}

[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Astvit koncentrat sypki - Stosowanie

STOSOWANIE: wyprodukowany wyłącznie z surowców naturalnych, uniwersalny, 100% naturalny koncentrat w proszku do rozpuszczania w wodzie i całorocznego stosowania do wszystkich kwiatów domowych takich jak: storczyki, paprocie, palmy, fikusy, juca, kaktusy, fiołki, azalie i wszystkie inne, oraz wszystkich balkonowych takich jak: pelargonie, surfinie, begonie, gazanie, bratki, itp. - 50g nawozu (około 4 łyżki stołowe) na 10 litrów wody. Przygotowany roztwór odstawić w otwartym pojemniku na kilka godzin i przed podlewaniem wymieszać. Od wiosny do jesieni używać przy każdorazowym zapotrzebowaniu podłoża w wodę (około 2 razy w tyg.). W okresie zimowym zmniejszyć dawki o połowę a przy niektórych roślinach do 1/4 (o ile w ogóle wymagają nawożenia). Stosując dawki zgodnie z instrukcją nie ma możliwości przenawożenia.

MOŻNA RÓWNIEŻ JEDEN RAZ W MIESIĄCU NAWÓZ WSYPAĆ DO DONICZEK I OSTROŻNIE, UWAŻAJĄC NA KORZENIE, WYMIESZAĆ GO Z GÓRNĄ WARSTWĄ ZIEMI W ILOŚCI JEDNEJ PŁASKIEJ ŁYŻKI STOŁOWEJ NA ŚREDNIĄ WIELKOŚĆ DONICZKI.

W ogrodach w postaci sypkiej i płynnej dla wszystkich roślin warzywnych, krzewów, drzew ozdobnych, sadowniczych, do winogron, trawników i traw pampasowych. W uprawie towarowej jako pożywkę hydroponiczną: 1kg sypkiego nawozu zalać 5l wody, po 30 dniach rozcieńczyć 1:20 i stosować do oprysku roślin, uprzednio przelać przez sito mleczarskie a 1:40 poleca się do zasilania – szczególnie dla roślin uprawianych na części nadziemne jak: pomidor, fasola, pietruszka zielona, sałata, ogórek, groszek, róża oraz wszystkie kwiaty.

Drugi sposób polega na wprowadzeniu do gleby koncentratu w proszku i podlewaniu samą wodą w zależności od potrzeb wilgotnościowych. Sposób ten zaleca się dla roślin uprawianych na części rozwijające się w podłożu, w glebie, np.: bulwy ziemniaków, cebulki, różne kłącza, zgrubienia rzodkiewki, korzenie marchwi, pietruszki, buraki, itp. 1 kg wystarcza na 10-40m². Wszelkie chore rośliny w celu szybkiej regeneracji zaleca się podlewać rozpuszczonym nawozem.
Storczyki zanurzamy z całą doniczką w rozpuszczonym nawozie 1 raz w tygodniu na 1 godzinę.

ASTVIT postać sypka - ekologiczny środek poprawiający właściwości gleby - NE/128/2010 (umieszczony w wykazie nawozów ekologicznych) wydany przez IUNG Puławy, dopuszczony do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – zezwolenie Nr G-134/10

Stosowanie ASTVITu w uprawach towarowych-ekologicznych: możliwe jest stosowanie ASTVITu pod tą samą uprawę w części, jako preparatu sypkiego i jako koncentratu. Zalecane jest przedsiewne zastosowanie preparatu sypkiego a następnie oprysk grubokroplisty lub/i podlewanie w czasie wegetacji roślin.


{

DODATKOWE UWAGI DOTYCZĄCE STOSOWANIA ASTVITU KONCENTRATU SYPKIEGO:

- Przed pielęgnacją chorych roślin należy wprowadzić do podłoża ASTVIT sypki. Jest to nie tylko nawóz posiadający makroskładniki i mikroelementy, ale i szczepionka życia biologicznego, które wprowadzamy do podłoża. ASTVIT zastępuje w pełni mikoryzę i na dodatek dokarmia rośliny. Mikroorganizmy ASTVITowe mikoryzują system korzeniowy, zabezpieczają przed chorobami grzybowymi, próchnicują glebę sprawiając, że jest bardziej przepuszczalna i chłonna składników odżywczych, przekazują wybiórczo roślinie to, czego potrzebuje, oraz wiążą azot z powietrza tzw. azotobakter. Wszystko to funkcjonuje w sytuacji, jeśli nie wprowadzamy do podłoża nawozów mineralnych, czyli nie mieszamy ASTVITu z chemią.

- Przygotowany roztwór nawozowy (Astvit sypki + woda) nie musi być od razu zużyty. Im dłużej ma dostęp do tlenu tym silniejsze ma właściwości, dzięki temu, że w połączeniu z tlenem i mieszaniem od czasu do czasu następuje proces dotleniania, w wyniku którego mnożą się zawarte w ASTVICIE mikroorganizmy pożyteczne. Z tego powodu roztwór taki może stać bez obaw o jego parametry, dlatego proszę takiego pojemnika nie przykrywać jeśli stoi, i zostawić mu dostęp do tlenu, w przeciwnym razie niepotrzebnie zapoczątkowalibyśmy proces gnilny.

- Do sporządzenia nawozu płynnego najlepsza będzie woda ze studni albo wodociągowa. Do wszystkich nawozów z życiem biologicznym używamy wody odstanej, wolnej od chloru.

- Przed podlewaniem należy za każdym razem roztwór wymieszać, aby nierozpuszczalna część, czyli tzw. maź, została wprowadzona do podłoża. W mazi jest siedlisko mikroorganizmów, które to przy wzruszeniu gleby np. haczką zostają wprowadzone do podłoża i przy dostarczaniu powietrza oraz wody rozmnażają się. Mikroorganizmy nie znoszą światła dziennego, dlatego należy od czasu do czasu podlewając rośliny roztworem z sypkiego ASTVITu wzruszyć glebę, dzięki czemu wprowadzamy maź głębiej. Część organiczna nie rozpuszcza się, tylko poprzez wprowadzenie do gleby rozkłada się w podłożu.

- 150 kg ASTVITu powinno wystarczyć na 1ha upraw (w zależności od zasobności gleby), i zastępuje 10 ton obornika. Jeśli gleba jest mało zasobna wtedy dawka musi być większa.

- Po wydobyciu produktu z worka pozostałość zasznurować i przechowywać w suchym, niesłonecznym pomieszczeniu.

- Sproszkowany ASTVIT w obrocie jest suchym preparatem mikrobiologiczno-próchnicznym. Składa się z próchnicy trwałej i pokarmowej zasiedlonej pożytecznymi mikroorganizmami. Ma odczyn lekko zasadowy pH 7,5. ASTVIT zawiera 4% tlenku wapnia i wydawałoby się, że nie nadaje się do upraw kwaśnolubnych, jednak zawartość 4% tlenku wapnia powoduje, że krzemionka i związki krzemu, które to ASTVIT zawiera w ilości około 4% są łatwiej przyswajalne przez roślinę. Roślina jest sztywniejsza przy odczynie lekko zasadowym, ma możliwość przetrwania w trudniejszych warunkach, do których należy brak wody i krótki czas naświetlenia. Wapń uaktywnia związki krzemowe i jest w takich związkach jak metakrzemianach lub siarczanach, które nie są rozpuszczalne w soku komórkowym rośliny. Wapń jest, ale roślina nie reaguje na ta substancję. Dzięki mikroorganizmom roślina wybiórczo pobiera te substancje odżywcze, które są jej w danej chwili potrzebne. Dlatego poleca się stosowanie ASTVIT-u do pielęgnacji i upraw wszystkich roślin (rośliny ozdobne, trawniki, warzywa, owoce, wszystkie uprawy szklarniowe i polowe), bez żadnego innego nawożenia. Do zakwaszania podłoża polecamy przepis na zakwas dla roślin kwaśnolubnych. Przy trudnych uprawach poleca się jedynie dolistne dokarmianie roślin nawozami jednocześnie utrudniającymi rozwój patogenów takimi jak ASTVIT płynny klarowny o większym stężeniu.

}

[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Właściwości i Zalety

  • całkowicie samoistnie przefermentowana materia naturalna zawiera składniki o długotrwałym działaniu
  • zapewnia przydatność do uprawy ekologicznej bez skażenia środowiska glebowego i wód gruntowych

ASTVIT zawiera wszystkie niezbędne makroskładniki do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka, sód jak również mikroelementy: żelazo, mangan, cynk, miedź, bor, chrom - wszystkie w postaci bardzo dobrze przyswajalnej przez rośliny, zapewniając im wysoką jakość i zdrowy wygląd. Dzięki bezpośredniej absorpcji (wchłanianiu) fosforu stosowanie ASTVITu powoduje wyjątkowo szybki wzrost roślin, jak również wcześniejsze rozpoczęcie okresu ich owocowania. W doświadczeniach wegetacyjnych stwierdzono, że stosując ASTVIT w odpowiednich dawkach można uzyskiwać dorodne rośliny i dobre plony bez żadnego innego nawożenia oraz bez konieczności stosowania środków ochrony roślin (fungicydów i insektycydów).

Zawiera odpowiednią ilość magnezu chroniąc rośliny iglaste przed brązowieniem i opadaniem igieł. Do iglaków wprowadzić sypki nawóz do otworów na głębokość 5 cm wokół pnia w odległości od 30-50cm w ilości 1 łyżeczki od herbaty, po 2 tyg. zasilać roztworem 1x w tyg.

1kg ASTVITU wystarcza na 200 litrów roztworu nawozowego.
1 litr koncentratu w płynie wystarcza na 40 litrów roztworu nawozowego.

Ważność opakowania zamkniętego - bezterminowo. Całkowicie wolny od zapachów.

UWAGA!! CHRONIĆ PRZED DZIEĆMI. W RAZIE SPOŻYCIA UDAĆ SIĘ DO LEKARZA. W przypadku dostania się nawozu do oczu -przemyć dużą ilością wody. Dla osób z alergią zaleca się stosowanie maseczki ochronnej przy rozsypywaniu nawozu.


{

NA CZYM POLEGA FENOMEN UNIWERSALNEGO STOSOWANIA ASTVITU DO KAŻDEJ ROŚLINY, NIEZALEŻNIE OD TEGO, CZY JEST TO KWIAT, WARZYWO, TRAWA, OWOC CZY DRZEWO - I TO PRZEZ CAŁY ROK?

Astvit jest doskonałą pożywka hydroponiczną zawierającą wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe w proporcji hydroponicznej i powoduje optymalny wzrost biomasy, zarówno w korzeniach jak i w części nadziemnej. 100kg ASTVIT–u sypkiego zawiera m.in.: 4kg Azotu, 4kg P - czyli 10kg P2O5, 10kg Ca i przeszło 12kg krzemionki koloidalnej SiO2 i wszystkie Mikro i Ultraelementy. Astvit zawiera pożyteczne mikroorganizmy, w tym mikroorganizmy wiążące trwałą próchnicę oraz wiążący Azot z powietrza – AZOTOBAKTER. Przy współudziale mikroorganizmów roślina pobiera wybiórczo składniki odżywcze, w danym momencie jej potrzebne. Składniki, których roślina nie potrzebuje również są obecne, ale na nie roślina nie reaguje. Nie ma możliwości przenawożenia. Ponieważ jest to nawóz do całorocznego stosowania to z powodzeniem i bez obaw można stosować go także jesienią, ponieważ w temperaturach poniżej dodatnich 8'C nie uwalnia azotu, a zabezpieczy na okres zimowy rośliny. W ziemi ma przedłużone działanie od 3-6 miesięcy, dzięki czemu w okresie wiosennym, zanim jeszcze człowiek zaingeruje w swoje rośliny, natura sama będzie już czerpać z gleby to, czego jej potrzeba. Mikroorganizmy pożyteczne występujące w ASTVICIE tworzą mikoryzę i nie ma potrzeby polecać dodatkowych szczepionek. Szczepionki mikoryzowe ASTVITU dostają impuls od rośliny jakie składniki są jej potrzebne i te przepuszczają w pierwszej kolejności do rośliny. Każda roślina będzie odpowiednio dokarmiona i zabezpieczona przed patogenami chorobotwórczymi.

}

[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Ekonomia dla plantatorów i gospodarstw ekologicznych

Z uwagi na fakt, że ekonomia w połączeniu z efektywnością jest podstawą do podjęcia decyzji o zastosowaniu konkretnego preparatu zalecamy poniższe rozwiązanie, które z powodzeniem wdrożyli nasi dotychczasowi odbiorcy.

Dla plantatorów i gospodarstw ekologicznych polecamy doskonały sposób na ekonomiczne wykorzystanie produktu, jakim jest zakup tylko sypkiego produktu, z którego zrobią sobie Państwo samodzielnie koncentrat płynny klarowny według naszej „Instrukcji wykonania koncentratu płynnego klarownego ASTVIT w 1000-litrowym paletozbiorniku”, co znacznie zmniejszy koszty uprawy. Praca jaką należy wykonać polega jedynie na regularnym dotlenianiu roztworu, co wymaga przynajmniej 1 miesiąca pracy dla pierwszej partii płynu (można uzyskać kolejną z pozostałej mazi w przeciągu kolejnych 3 miesięcy). Tak wykonany koncentrat posłuży do dokarmiania dolistnego, oraz regulując stężeniami do pełnej ochrony biologicznej, poprzez oprysk zamgławiający umożliwiający dostanie się pożywki do rośliny od spodniej części liścia.

Z uwagi na czas, jaki potrzebny jest do wyprodukowania nawozu płynnego we własnym zakresie w celu znacznego obniżenia kosztów nawożenia, proszę rozważyć zakup już w okresie zimowym, aby na wiosnę być przygotowanym z gotowym produktem. Sporządzony w ten sposób koncentrat płynny klarowny może stać bez obaw i czekać na sezon, gdyż im dłużej go dotleniamy tym jego parametry stają się silniejsze.

Należy pamiętać o tym, że przechodząc na nawożenie i pielęgnację ASTVITem nie używamy już żadnych nawozów mineralnych oraz chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ niszczymy w ten sposób zaszczepione Astvitem życie biologiczne! W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, np. insektów czy chorób, likwidujemy je odpowiednio regulowanymi stężeniami oprysków interwencyjnych, ze sporządzonego roztworu (z koncentratu płynnego klarownego Astvit i wody), zgodnie z zaleceniami opisanymi w 'Stosowaniu koncentratu płynnego ASTVIT'.

Potrzebne ilości wody i Astvitu koncentratu płynnego klarownego do przygotowywania cieczy użytkowej do dokarmiania dolistnego na hektarową plantację konkretnych roślin, w różnej fazie ich wzrostu, na glebach o przeciętnej żyzności przedstawia tabela na stronie 5 i 6 w opracowaniu prof. dr hab. Olgierda Nowosielskiego: "Uprawa roślin bez chemii". Jednak dawki uzależnione są także od jakości podłoża oraz od ilości zawartej w nim organiki. Warto rozważyć taką uprawę, gdyż dzięki nawożeniu dolistnemu bardzo szybko i z wysoką skutecznością dokarmiamy rośliny i uzupełniamy składniki pokarmowe, uzyskując wielokrotnie lepsze efekty niż stosując tylko nawożenie doglebowe, a dawki mikroelementów dostarczane dolistnie są wielokrotnie niższe.


Dla mniejszych potrzeb odpowiednio dobierając proporcje można skorzystać z następujących skróconych wytycznych:

Wykonanie koncentratu płynnego klarownego ASTVIT - (1kg Astvitu na 5 litrów wody):
1kg Nawozu Naturalnego sypkiego ASTVIT zalewa się 5 litrami wody. Do pojemnika tego wprowadza się pompkę akwarystyczną, która na okrągło dotlenia wprowadzony do pojemnika z wodą nawóz. W tym momencie utajone mikroorganizmy, które mają formę przetrwalnikową jako beztlenowce, dostając tlen rozmnażają się i doprowadzają do odpowiedniego zasolenia koncentratu. Pojemnika nie wolno zamykać, musi być otwarty, co gwarantuje dostęp tlenu (jeżeli pozbawilibyśmy roztwór dostępu do tlenu zapoczątkowalibyśmy proces gnilny). Proces dotleniania trwa około 1 miesiąca. Po tym okresie należy wysłać nam około 100ml gotowego koncentratu, który został przelany przez sito mleczarskie albo gazę itp., aby usunąć w całości zanieczyszczenia, a my sprawdzamy czy jest to już nawóz dolistny o odpowiednich parametrach (usługa ta jest gratis).

Adres do wysyłki:
AST R. Nawozy Naturalne
Pakowanie i Handel
ul. Gorzycka 173
63-400 Ostrów Wlkp.

Po przelaniu koncentratu możemy zalać pozostałą maź ponownie tą samą ilością wody i wykonując te same czynności po 3 miesiącach otrzymamy znów podobny produkt. Trzeciego razu juz nie ma, a pozostałości poprodukcyjne wykorzystujemy do polepszenia gleby w próchnicę i zaszczepienia podłoża życiem biologicznym z mikroorganizmami, które znajdują się jeszcze w pozostałej mazi.



Produkowany przez nas Środek Poprawiający Właściwości Gleby o nazwie handlowej ASTVIT, zarejestrowany i z wydanym zezwoleniem do obrotu przez Ministerstwo Rolnictwa w Warszawie pod Nr G-134/10 jest alternatywnym i efektywnym rozwiązaniem dla opłacalności upraw towarowych. ASTVIT posiada 'Świadectwo kwalifikacji produktu do stosowania w rolnictwie ekologicznym' wydane przez IUNG Puławy NE/128/2010, a także Certyfikat jako Nawóz Naturalny ASTVIT.

ASTVIT dokarmia i zapewnia całkowitą ochronę biologiczną roślin, likwidując insekty i choroby grzybowe - do wszystkich roślin, całkowicie bez chemii, leczy, dokarmia i uodparnia, zastępuje mikoryzę, zastępuje ukorzeniacz – zalecany do produkcji ekologicznej. Zapobiega oraz likwiduje m. in. zarazę ziemniaka na pomidorach, mączniaka, mszycę porzeczkowo-czyściecową, stonkę ziemniaczaną oraz wszelkie inne insekty i choroby.

Zapraszamy do współpracy!


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




EKO zaprawa nasion ASTVITem - 1L na 100kg nasion
(dotyczy wszelkich nasion: zbóż jarych i ozimych, traw, warzyw, kwiatów, etc.)


EKO zaprawa nasion ASTVITem - 1L na 100kg nasion
(dotyczy wszelkich nasion: zbóż jarych i ozimych, traw, warzyw, kwiatów, etc.)

Aby Państwa uprawy były zdrowe, urodzajne oraz zabezpieczone biologicznie przed wszelkimi chorobami grzybowymi, patogenami i insektami, zalecamy przed przystąpieniem do wysiewu zaprawić nasiona koncentratem płynnym ASTVIT. Sprawdzony sposób przez naszych plantatorów i rolników to dawka 1L na 100kg wszelkiego rodzaju nasion: zbóż jarych i ozimych, traw, warzyw, kwiatów, etc.). Rewelacyjnym dodatkiem, który wzmocni efekt jest dodanie bezpośrednio przed spryskiwaniem do powyższej dawki ASTVITu 1 łyżeczki cukru uprzednio rozpuszczonego w niewielkiej ilości wody, jako pożywki do rozmnażania się mikroorganizmów. Najłatwiej jest spryskiwać nasiona podczas mieszania ich w betoniarce tak długo, aż zużyjemy do końca przeznaczoną do tego celu dawkę ASTVITu. Potem nadal mieszamy aż nasiona będą suche. Po wysuszeniu dzięki obrotom betoniarki nasiona nie będą się sklejać, będą idealnie zaprawione i gotowe do siewu.

Zachęcamy także do zapoznania się z uniwersalną instrukcją Śp. prof. dr hab. Olgierda Nowosielskiego ze Skierniewic (atykuł poniżej), według której należy jak najwcześniej wiosną zastosować opryski podłoża ze 125L koncentratu płynnego ASTVIT na 400L wody w zbiorniku opryskiwacza, co wystarczy na 1-hektarowe pole, które następnie się przybronowuje, w celu zaszczepienia podłoża w życie biologiczne, które to ASTVIT posiada. Szczegóły: KLIKNIJ TUTAJ.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Uniwersalna metoda upraw roślin bez chemii śp. prof. dr hab. O. Nowosielskiego


Przedstawiamy uniwersalną metodę uprawy ASTVITem bez chemii polecaną przez śp. prof. Nowosielskiego w ilościach na 1ha, jako uproszczoną alternatywę dla 'Uprawy bez chemii z dnia 28.01.2008r.' - nie mniej jednak zalecamy stosować włąśnie tą drugą rozszerzoną uprawę gdyż mają w niej Państwo szczegółowo rozpisaną pielęgnację poszczególnych rodzajów roślin w tabelce na str. 5 i 6, zależnie od ich fazy wzrostu i rozwoju.

"ASTVIT żywa próchnica hydroponiczna. Wszystkie rośliny w polu i pod osłonami możemy pielęgnować WYŁĄCZNIE ASTVITem! Jak najwcześniej wiosną 125 litrów klarownego ASTVITu wlewa się do ~400L wody w zbiorniku opryskiwacza, opryskuje się hektarowe pole i przybronowuje. Gdy rośliny wzejdą dokarmia się je dolistnie w różnych fazach wzrostu. W każdym terminie na hektarowe pole stosuje się 50 litrów klarownego ASTVITu w ~300L wody na rośliny małe i w przeszło 500L wody na rośliny duże. Zabieg powtarza się ~5 razy (zboża) i nawet >10 razy (drzewa owocowe)."

Powyższa uniwersalna metoda proponowana przez śp. prof. Nowosielskiego umożliwia otrzymanie takich samych efektów jak metoda opisana w 'Uprawie bez chemii z dnia 28.01.2008r.' i dotyczy wszelkich rodzajów upraw. Oczywiście efekt uzależniony jest od zawartości organiki w podłożu, gdyż im więcej jej jest, tym mniejsze ilości ASTVITu są potrzebne do zabiegów dokarmiających. Łącznie na 1ha gleb lepszych zużywa się ok. 50kg ASTVITu, a na 1ha gleb słabszych ok. 100kg ASTVITu. Na bardzo słabych glebach należy dokarmiać dolistnie tylko poprzez oprysk. Do pobrania: KLIKNIJ TUTAJ.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja Orchideii i Storczyków.

Dotyczy pielęgnacji Orchidei i Storczyków Nawozem Naturalnym ASTVIT w postaci hydroponicznej.

Opracował: R. Ast przy współpracy prof. dr hab. Olgierda Nowosielskiego

ASTVIT zawiera wszystkie makroskładniki i mikroelementy łatwo przyswajalne przez każdą roślinę, jak również dla Rodziny ORCHIDACEAE. Pomimo to, że rośliny te nie wymagają wapnia, które ASTVIT zawiera w ilości 4%, zawartość tlenku wapnia w ASTVICIE powoduje, że krzemionka i związki krzemu, które to ASTVIT zawiera w ilości około 4% są łatwiej przyswajalne przez roślinę. Roślina jest sztywniejsza, przy odczynie lekko zasadowym, ma możliwości przetrwania w trudniejszych warunkach, do których należy brak wody i krótki czas naświetlenia.

Wapń uaktywnia związki krzemowe i jest w takich związkach jak metakrzemianach lub siarczanach, które nie są rozpuszczalne w soku komórkowym rośliny. On jest, ale roślina nie reaguje na tą substancję. Roślina wybiórczo pobiera substancje odżywcze, które są jej w danej chwili potrzebne. Dlatego poleca się stosowanie ASTVITu w pielęgnacji Storczyków. W przeciwieństwie do pielęgnacji nawozami mineralnymi rośliny kwitną bardzo długo, nawet do 1,5 roku nie mając przerw w kwitnieniu, wytwarzając nowe przyrosty kwiatowe. Nawozami mineralnymi nawozimy tylko od wiosny do jesieni. Nawozem naturalnym ASTVIT nawozimy regularnie przez cały rok utrzymując roślinę w pełnej kondycji i kwiatostanie.

Zaleca się zanurzyć 1 raz w tygodniu na jedną godzinę całą doniczkę z podłożem z kory w roztworze z ASTVITU zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Rośliny z innym podłożem podlewamy umiarkowanie 1 raz w tygodniu miękką wodą, pozwalając na lekkie podeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem, nie doprowadzając do przelania.

Jeżeli używałeś nawozów mineralnych, wtedy należy przed zastosowaniem ASTVITU moczyć storczyka 1 raz w tygodniu przez 1 godzinę w samej wodzie, co wykonujemy w okresie 2-3 tygodni w celu wypłukania pozostałości nawozu mineralnego. Potem zaczynamy regularnie moczyć go w roztworze nawozowym ASTVIT z życiem biologicznym.

Drugi sposób to: 1 raz w miesiącu posypać po 1 łyżeczce od herbaty ASTVITu w proszku do doniczki (tak jak sypie się sól), następnie w ciągu tygodnia zraszać tylko wodą opryskując do doniczki - sposób ten zalecany szczególnie, gdy mamy więcej Storczyków. Światło i stanowisko - światło przefiltrowane, trzymamy roślinę z dala od pełnego słońca. Stosując regularne dokarmianie ASTVITEM roślina jest zabezpieczona przed szkodnikami takimi jak Czerwce, Przędziorki i inne oraz przed chorobami grzybowymi. Pielęgnując rośliny Nawozem Naturalnym ASTVIT nie ma potrzeby stosowania innych nawozów oraz chemicznych środków ochrony roślin.

Do nabycia w sklepach i kwiaciarniach oraz poprzez Allegro i sklepik internetowy.
www.astvit.com.pl i www.allegro.pl szukaj: Nawozy naturalne, Nawóz naturalny lub Astvit.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja Kwiatów Ciętych.

Do przedłużenia żywotności kwiatów ciętych w wazonach stosujemy ASTVIT płynny w proporcji:

Do 1 litra wody dolewamy 25ml koncentratu płynnego i uzupełniamy wazon odpowiednią ilością roztworu nawozowego. Pozostawione w ten sposób kwiaty utrzymują się w bardzo dobrej kondycji przez długi czas, bez konieczności codziennej wymiany wody (w tym wypadku roztworu nawozowego). Nie wydziela się przykry zapach, roztwór jest całkowicie bezzapachowy ponieważ zawarte w nim mikroorganizmy przerabiają na swój użytek resztki roślinne pochodzące np. z liści. Roztworu nie trzeba wymieniać jeśli ubędzie go przez parowanie lub pobieranie przez kwiaty - wystarczy uzupełniać do określonej wysokości w wazonie. Jeżeli kwiaty skończą swoją żywotność lub zostaną wyprzedane (np. w kwiaciarniach) to pozostałym roztworem z wazonu podlewamy kwiaty doniczkowe.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja Gwiazdy Betlejemskiej.

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską z pomocą ASTVITu? To proste!

Codziennie wlewamy do doniczki 50g. (czyli 1 kieliszek) gotowego roztworu nawozowego. Tym sposobem nasza Gwiazda przy sprzyjających pozostałych warunkach potrafi kwitnąć nawet do sierpnia kolejnego roku!





[~ POWRÓT DO SPISU ~]




{

Pielęgnacja zimą

Stosowanie ASTVITu dla roślin domowych w okresie zimowym.

Informacja dotyczy pielęgnacji roślin nawozami naturalnymi z życiem biologicznym jak Astvit - nie dotyczy nawozów mineralnych. W związku z tym, że w okresie zimowym rośliny domowe mają gorsze warunki klimatyczne (suche powietrze, wysoka temperatura w otoczeniu z brakiem odpowiedniej wilgotności), następuje możliwość rozmnażania się insektów, jak również przy przedawkowaniu wilgoci - chorób grzybowych. Profilaktyka jest najrozsądniejsza i rośliny zielone dokarmiamy w okresie zimowym ze zmniejszoną o połowę dawką, a rośliny kwitnące dokarmiamy tak jak w okresie letnim. Dodatkowo w pomieszczeniach suchych należy wokół rośliny od czasu do czasu zwykłą wodą nawilżyć powietrze.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych i owocowych

Ponieważ w pielęgnacji drzew i krzewów ozdobnych i owocowych liczy się głównie rozmiar drzewa oraz zasobność gleby a resztę robi natura, to zasada stosowania jest taka sama w obu przypadkach (wszelkie drzewa i krzewy sadownicze, porzeczki, maliny, agrest, borówki amerykańskie, jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie, śliwy, brzoskwinie, etc.).

W celu całkowitego zabezpieczenia drzew przed chorobami grzybowymi i insektami należy pielęgnację prowadzić w dwojaki sposób: wprowadzając dawki koncentratu sproszkowanego w system korzeniowy oraz robiąc opryski dolistne dokarmiające roślinę i zabezpieczające przed chorobami i insektami.

System korzeniowy drzew wielkości około 4m w koronie zasilamy 3 krotnie w roku dawką 1 kg podzieloną na 3 części: wiosna, lato i jesień - okresy zabezpieczania systemu korzeniowego i dokarmiania całej rośliny poprzez korzeń. Robimy kilkanaście otworów wokół drzewa, w różnej odległości od pnia na głębokości około 10 cm, wsypując do otworów po 1 łyżeczce nawozu. ASTVIT dokarmia roślinę rozkładając się całkowicie w okresie od 3-6 miesięcy, mikroorganizmy ASTVITowe mikoryzują system korzeniowy - chronią przed chorobami korzeni (Phythophthora sp. i inne), poprzez mikoryzowanie systemu korzeniowego poprawia się kondycja i wzrost roślin, ogranicza i niweluje stres środowiskowy (niewłaściwe pH, zasolenie, susza itp.) Mikroorganizmy ASTVITowe wybiórczo przekazują roślinie składniki odżywcze, które są jej niezbędne dla prawidłowego i zdrowego wzrostu. Jedynym problemem jest woda w dużych ilościach. Podłoże przy roślinach powinno być przepuszczalne. Gliniaste podłoża należy wzbogacić w próchnicę, wprowadzając przefermentowane komposty-odpady organiczne, torfy, piasek kwarcowy, itp. Mikroorganizmy ASTVITowe wspomagają w próchnicowaniu gleby, należy jednak naturze trochę pomóc przy dostępie powietrza, a poprzez wprowadzenie próchnicy wprowadzamy również powietrze do podłoża, w wyniku czego próchnicowanie obumarłych szczątek roślin następuje szybciej. Dzięki próchnicy w podłożu staje się ono chłonne składników odżywczych, zostaje wchłaniana wilgoć, następuje dostęp powietrza. Nawóz ASTVIT można wprowadzać zawsze, obojętnie czy nawożenie wcześniej było przeprowadzane, czy nie. Nie powinno się natomiast wprowadzać nawozów mineralnych ani chemicznych środków ochrony roślin po stosowaniu ASTVITu, ponieważ zakłócimy i zniszczymy życie biologiczne, które to zaszczepiliśmy w podłożu. Jeśli używaliśmy wcześniej nawozy mineralne, mikroorganizmy ASTVITowe uaktywniają wszystko co wprowadziliśmy do podłoża i pomagają roślinie wchłonąć składniki odżywcze, zabezpieczając je przed wypłukaniem do wód podskórnych.

Jednocześnie stosując nawóz w postaci sypkiej należy zrobić też kilka-kilkanaście oprysków dolistnych koncentratem płynnym ASTVIT. Wykonując te czynności likwidujemy całkowicie nawozy mineralne i chemiczne środki ochrony roślin. Częstotliwość oprysków dokarmiających i chroniących roślinę podajemy na naszej stronie internetowej w instrukcji ulotki a także w tabeli opracowania Uprawa bez chemii z dnia 28.01.2008r. (fragment dotyczący drzew owocowych poniżej). W sytuacji jakichkolwiek problemów z roślinami zwiększamy dawki albo ich częstotliwość podawania. Nie pomagamy chemią bo w tym przypadku przeszkadzamy naturze. Warto przeczytać również informacje na temat Naturalnej uprawy drzew i krzewów ozdobnych w pojemnikach i w gruncie przy użyciu żywej naturalnej próchnicy hydroponicznej ASTVIT z dnia 26.02.2009r.

[źródło: Uprawa bez chemii Astvitem – Prof. dr hab. Olgierd Nowosielski] - Fragment tabeli, pkt. 3 dot. drzew owocowych:

Roślina i faza wzrostu:
DRZEWA OWOCOWE
Ilość cieczy użytkowej w l Przygotowywanie cieczy użytkowej w zbiorniku opryskiwacza Stężenie cieczy użytkowej Częstotliwość opryskiwania i liczba zabiegów Potrzebna ilość Astvitu klarownego na hektarową plantację
a/ początek ruszania wegetacji 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego zabiegi ~2 180 l
b/ kwitnienie i szybki wzrost liści i długopędów 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co tydzień zabiegi ~3 240 l
c/ dorastanie owoców 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co 10 dni i po gwałtownych opadach zabiegi ~5 450 l
Potrzebna ilość ASTVITu sypkiego na 1 hektar to: 87 kg – przy ekonomicznym wykorzystaniu produktu


[źródło: Uprawa bez chemii Astvitem – Prof. dr hab. Olgierd Nowosielski] - Fragment tabeli, pkt. 2 dot. uprawy krzewów owocowych:

Roślina i faza wzrostu:
KRZEWY OWOCOWE,
TRUSKAWKA I MALINA
Ilość cieczy użytkowej w l Przygotowywanie cieczy użytkowej w zbiorniku opryskiwacza Stężenie cieczy użytkowej Częstotliwość opryskiwania i liczba zabiegów Potrzebna ilość Astvitu klarownego na hektarową plantację
a/ początek ruszenia wegetacji, kwitnienie 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego zabiegi ~4 360 l
b/ szybki wzrost liści i długopędów u krzewów i pędów owoconośnych u truskawek 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co tydzień zabiegi ~4 360 l
c/ dorastanie jagód na krzewach i zbiór owoców z truskawki 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co kilka dni zabiegi ~5 450 l
Potrzebna ilość ASTVITu sypkiego na 1 hektar to: 117 kg – przy ekonomicznym wykorzystaniu produktu


Podana powyżej potrzebna ilość ASTVITu sypkiego na 1 hektar jest to ilość przy zachowaniu ekonomicznego wykorzystania produktu zgodnie z naszą instrukcją i dotyczy upraw na glebach o przeciętnej żyzności.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek chorób czy uciążliwych insektów należy przeprowadzić kilka oprysków interwencyjnych, czyli oprysków dokarmiających o zwiększonym stężeniu - nie używamy żadnych innych środków, a pielęgnację i leczenie przeprowadzamy jedynie poprzez regulację stężeniami oprysków dolistnych.
OPRYSK INTERWENCYJNY: likwiduje wszelkie insekty i choroby grzybowe zapewniając jednocześnie pełną ochronę biologiczną:
3 zakrętki na 0,6 litra wody lub w stosunku 300ml koncentratu na 2 litry wody – oprysk na spodnią część liści wykonać 3-4 razy w ciągu 2 dni, a przy opornych szkodnikach zwiększyć stężenie nawet 5-krotnie, czyli 5 zakrętek na 0,6 litra wody lub 500ml na 2 litry wody. Przy oprysku interwencyjnym 3-5 krotnie silniejszym od hydroponicznego likwidujemy doraźnie insekty i choroby grzybowe. Przy ewentualnych dalszych problemach zwiększyć częstotliwość oprysków, aż problem nie ustąpi. Proszę pamiętać o tym, aby podłoże miało zapewniona wilgoć i nie było suche. Przy opornych insektach i chorobach można jednorazowo zastosować ASTVIT koncentrat płynny bez rozcieńczania w dużym zamgławieniu.

Przed każdym opryskiem do przyrządzonego już 10L opryskiwacza z roztworem nawozowym rozpuszczamy 1 płaską łyżkę cukru – jest to pożywka dla mikroorganizmów istniejących w tym zbiorniku, które w ciągu do 20-30 minut potrafią rozmnożyć się przy małej ilości tlenu aż pięciokrotnie. Są one nam niezbędne w procesie dokarmiania dolistnego poprzez oprysk. W trakcie dokarmiania dolistnego proszę również spryskiwać tym samym stężeniem podłoże roślin.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja Tuji i wszelkich innych drzew iglastych

Pielęgnacja Tuji i wszelkich innych drzew iglastych, a także sposób ich leczenia

Jeżeli naszym tujom lub innym drzewom iglastym coś dolega, zaczynają im brązowieć igły, gałązki robią się suche, to zanim rozpoczniemy proces regeneracji należy oczyścić roślinę z wszelkich suchych igieł i gałęzi. Jeżeli tuje są podsypane korą to należy ją usunąć, ponieważ powoduje tworzenie pleśni a ziemia nie oddycha, w wyniku czego system korzeniowy ma ograniczony dostęp do tlenu. Następnie należy widłami ponakłuwać ziemię wokół tuji w celu jej napowietrzenia.

Dla tuji mierzących do 1m wysokości wykonujemy ok. 4-6 otworków w różnych odstępach od pnia, do których wsypujemy po 1 łyżeczce nawozu sypkiego, zasypujemy ziemią i podlewamy wodą. Czynność tą wykonujemy profilaktycznie 3 razy ciągu w sezonu (wiosna-lato-jesień) dla zdrowej rośliny, a w przypadku chorej częstotliwość można zwiększyć do 5 razy w ciągu sezonu, dzięki czemu cały system korzeniowy zostanie zmikoryzowany - zabezpieczony przed chorobami grzybowymi. Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu wodą, której tuje potrzebują bardzo często.

Dla dużych drzew iglastych w ciągu roku stosujemy 1kg na drzewo, w 3 dawkach po 1/3 na wiosnę, lato i jesień.

W międzyczasie wykonujemy roztwór z sypkiego nawozu, wsypując 4 płaskie łyżki do 10-litrowej konewki (co wystarcza na 10 roślin) i podlewamy chore rośliny wokół pnia 2 razy w ciągu tygodnia.

W zależności od stanu rośliny bez żadnego ryzyka możemy wykonać oprysk 1 raz w tygodniu z koncentratu w płynie ASTVIT, który dodatkowo dokarmi i wzmocni roślinę dolistnie. Dla chorej rośliny polecamy silniejsze 3-krotne stężenie (300ml na 2litry wody), które nie tylko dokarmi ale i zabezpieczy roślinę przed wszelkimi insektami i chorobami grzybowymi.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pięlęgnacja trawnika

Jak pielęgnować trawnik ASTVITem?

Aby zastosować z pełnym powodzeniem koncentrat sypki ASTVIT na trawnik należy uprzednio aeratorem wykonać otworki i sypki produkt wprowadzić w głąb gleby. Dawka 1kg wystarcza na 10-40m² w zależności od żyzności gleby.

Trawnik można zasilać również poprzez dokarmianie dolistne w formie oprysku. Na przykładzie opryskiwacza o pojemności 8 litrów, należy sporządzić roztwór dolistny według proporcji: 0,5l koncentratu płynnego ASTVIT na 7,5l wody. W opryskiwaczu musi być na tyle wolnego miejsca, żeby uzyskać podciśnienie. Taka ilość powinna wystarczyć na 400m² trawnika. Jeśli jednak zauważymy, że podczas pierwszego oprysku zabraknie roztworu do końca pracy to należy przygotować kolejną partię, gdyż nie ma możliwości przenawożenia, a będziemy mieć pewność, że ten pierwszy oprysk jest wykonany dokładnie, a trawnik został odpowiednio dokarmiony. Częstotliwość dokarmiania na początku wegetacji zalecamy 1 raz w tygodniu, a potem wedle uznania: dokarmiamy wtedy, jeśli z naszych obserwacji wynika, że trawnik zaczyna tego potrzebować. Przypominamy, że każdy oprysk powinien być wykonany po lekkim zroszeniu podłoża wodą, albo po deszczu, nie na suchy trawnik i nie w pełnym słońcu. Najlepiej w godzinach wieczornych.

W przypadku pielęgnacji trawnika nie ma potrzeby stosowania obu powyższych metod jednocześnie, wystarczy ta, która jest dla nas bardziej wygodna.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Przepis na zakwas dla roślin kwaśnolubnych

Przepis na zakwas dla roślin kwaśnolubnych z rabarbaru i jesiennych spadów jabłkowych.

2 kg pokrojonych łodyg rabarbaru zalewamy 5 litrami wody, odstawiamy na 2 tyg. (mieszając co jakiś czas) a potem rozcieńczamy w proporcji 1:5 i podlewamy wszystkie rośliny kwaśnolubne. Zabieg ten wykonujemy 3 razy w sezonie w równych odstępach.

W okresie jesiennym zaleca się spady jabłkowe posiekać, rozrzucić pod roślinę i przykryć ziemią, następnie podlewać roztworem nawozowym, który przyspieszy rozkład oraz zakwasi podłoże. POBIERZ


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja Rododendronów

Pielęgnacja Rododendronów oraz ich leczenie

Stosując nawóz ASTVIT sypki do Rododendronów należy postać sypką dodać wokół krzewu (ilość zależna od wielkości rośliny - średnia wielkość: 3 łyżki stołowe czubate) i zagrzebać w ziemi, potem podlać wodą. Jeżeli zauważymy, że naszym Rododendronom coś dolega, zaczynają im brązowieć liście, należy wykonać oprysk z płynnego koncentratu w stężeniu 5 zakrętek na 1 litr wody i wykonać oprysk 3 razy w ciągu 2 dni - oczywiście pod liśćmi najwięcej. W następnych tygodniach podlewać 2x w tygodniu roztworem (100ml na 4 litry wody) lub 4 łyżki sypkiego ASTVITu na 10 litrów wody. Oprysk powtórzyć a w mniejszym stężeniu – 3 zakrętki na 1 litr 1x w tygodniu. Należy również zakwasić glebę wg przepisu na naszej stronie: 1kg rabarbaru na 5litrów wody - posiekać, zalać wodą a po 2 tygodniach rozcieńczyć 1:5 i otrzymujemy 25 litrów zakwasu do podlewania roślin kwaśnolubnych. W okresie jesiennym zaleca się spady jabłkowe posiekać, rozrzucić pod roślinę i przykryć ziemią, następnie podlewać roztworem nawozowym, który przyspieszy rozkład oraz zakwasi podłoże.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja takich roślin jak: Milin, Powojniki i Róże

Pielęgnacja takich roślin jak: Milin, Powojniki i Róże

Milin - jest wrażliwy na mrozy. Powinno się nasadę krzewu przykryć ziemią. Również często narażony jest na choroby grzybowe. ASTVIT jest idealnym nawozem, który nie tylko dokarmia roślinę ale zabezpiecza przed grzybami. Regularna pielęgnacja zregeneruje w całości ziemię, system korzeniowy i w końcowym efekcie całą roślinę, dzięki pożytecznym mikroorganizmom występującym w nawozie. Należy po okresie zimowym usunąć wszystkie suche części rośliny, wokół rośliny rozsypać nawóz w ilości 2 łyżek stołowych, wymieszać go z ziemią i teren zwilżyć. Po 2 tygodniach należy 1 raz w tygodniu podlewać roztworem sporządzonym wg przepisu lub robić opryski dokarmiające wg przepisu Prof. O. Nowosielskiego. Po regeneracji zmniejszać dokarmianie. Należy kilka razy w roku ziemię wokół rośliny wzruszyć w celu napowietrzenia dając możliwość rozmnażania się mikroorganizmom.

Powojniki-Clematis - nie lubią za dużo wilgoci. Ziemia ma być przepuszczalna, wymieszana z torfem oraz aby pod korzeniami był kamień drenażowy zmniejszający nadmiar wilgoci. W przeciwnym razie roślina dostaje chorób grzybowych, co powoduje usychanie rośliny. System korzeniowy zabezpieczyć przed bezpośrednim słońcem, sadząc przed rośliną inną roślinę o wysokości około 0,5m. Prace pielęgnacyjne ASTVITem jak powyżej.

Róże - wielkość cięcia w zależności od wielkości rośliny. Niskopienne róże redukujemy aż do 3-5 oczka, ostatnie oczko ma być zewnętrzne, aby roślina mogła się rozrosnąć wszerz. Zaraz po przymrozkach 1 łyżkę nawozu wymieszać z ziemią, po 2 tygodniach 2 razy w tygodniu zasilać roztworem przygotowanym wg przepisu. Regularna pielęgnacja zabezpiecza roślinę przed chorobami grzybowymi i insektami. Mszyca, która zawita na roślinie po 2-3 dniach przeniesie się w inny, niepielęgnowany ASTVITem rejon. Należy również 1 raz w miesiącu wokół rośliny hakać, umożliwiając rozwój mikroorganizmom. Proszę nie robić żadnych chemicznych oprysków i nie stosować innych nawozów.

W sytuacji gdyby efekty były niezadawalające, należy dawki nieco zwiększyć a czas pielęgnacji przedłużyć. Efekty uzależnione są od zasobności gleby.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja Borówki Amerykańskiej i innych roślin kwaśnolubnych

Pielęgnacja Borówki Amerykańskiej i innych roślin kwaśnolubnych

W produkcji Borówki Amerykańskiej nawóz Astvit daje rewelacyjne wyniki ponieważ zawarte w nim mikroorganizmy potrafią wybiórczo przekazać roślinie niezbędne składniki odżywcze, które to ASTVIT w całości posiada. Pamiętać należy, że dbamy o podłoże o odczynie kwaśnym używając do tego zakwasu z naturalnych produktów takich jak np. rabarbar, wg przepisu na zakwas dla roślin kwaśnolubnych podany powyżej.

W glebach kwaśnych pomimo tego, że rośliny te nie wymagają wapnia, które ASTVIT zawiera w ilości 4%, to zawartość tlenku wapnia w ASTVICIE powoduje, że krzemionka i związki krzemu są łatwiej przyswajalne przez roślinę. Roślina jest sztywniejsza, przy odczynie lekko zasadowym ma możliwość przetrwania w trudniejszych warunkach, do których należy brak wody i krótki czas naświetlenia. Wapń uaktywnia związki krzemowe i jest w takich związkach jak metakrzemiany lub siarczany, które nie są rozpuszczalne w soku komórkowym rośliny. On jest, ale roślina nie reaguje na tą substancję. Roślina wybiórczo pobiera substancje odżywcze, które są jej w danej chwili potrzebne przy współudziale mikroorganizmów.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Nowe nasadzenia

Stosowanie ASTVITu przy nowych nasadzeniach - jako ukorzeniacz i mikoryzę.

Aby stosować ASTVIT przy wysiewie nasion do przepikowania roślin należy do kuwety wielkości 0,5m x 0,5m x 0,05m wypełnionej podłożem organicznym wprowadzić poprzez wymieszanie 1-3 łyżek stołowych (słabe podłoża 3 łyżki stołowe) sypkiego ASTVITu, nawadniać i po 3 tygodniach przepikować w nowe, uprzednio przygotowane miejsce z ASTVITem.

Stosując ASTVIT jako ukorzeniacz należy przed włożeniem rośliny do uprzednio przygotowanego dołka wymieszać małą ilość sypkiego ASTVITu wokół dołka, a roślinę bezpośrednio przed wsadzeniem zanurzyć na minimum 1 godzinę w roztworze nawozowym (tj. 4 łyżki ASTVIT-u sypkiego na 10l wody). Wprowadzając roślinę do dołka i zasypując roślinę ziemią rozsypujemy dodatkowo jeszcze małą ilość sypkiego ASTVITu i zagrzebujemy go z ziemią. Mikroorganizmy ASTVITowe mając podłoże organiczne mikoryzują system korzeniowy zastępując w całości mikoryzę.

Po sadzeniu dla roślin 1-rocznych i 2-letnich rolniczych i ogrodniczych stosuje się następujące dawki cieczy użytkowej na hektarową plantację, dla prawidłowego ich wzrostu i rozwoju, jakie podano poniżej.

[źródło: Uprawa bez chemii Astvitem – Prof. dr hab. Olgierd Nowosielski] - Fragment tabeli, pkt. 1 dot. 1-rocznych i 2-letnich roślin ogrodniczych i rolniczych:

Roślina i faza wzrostu:
1-ROCZNE I 2-LETNIE ROŚLINY ROLNICZE I OGRODNICZE
np. zboża, motylkowe,
krzyżowe, ogórki
Ilość cieczy użytkowej w l Przygotowywanie cieczy użytkowej w zbiorniku opryskiwacza Stężenie cieczy użytkowej Częstotliwość opryskiwania i liczba zabiegów Potrzebna ilość Astvitu klarownego na hektarową plantację
a/ po dobrym przyjęciu się, ale nie zakryte jeszcze międzyrzędzie, np. zboża, motylkowe, krzyżowe, ogórki 200 l 190 l woda
10 l Astvit klarowny
hydroponiczne co tydzień zabiegi ~3 30 l
b/ szybki wzrost wegetatywny i zakrywanie międzyrzędzi 300 l 255 l woda
45 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co 10 dni i po gwałtownych opadach zabiegi ~4 180 l
c/ kwitnienie 300 l 255 l woda
45 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co 10 dni i po gwałtownych opadach 180 l
d/ dorastanie nasion, np. zbóż,
zbiór owoców, np. ogórka
300 l 285 l woda
15 l Astvit klarowny
hydroponiczne zabiegi ~4 75 l
Potrzebna ilość ASTVITu sypkiego na 1 hektar to: 46,5 kg – przy ekonomicznym wykorzystaniu produktu

Chcąc zaszczepić mikoryzę w rosnących już roślinach wprowadzamy sypki nawóz ASTVIT poprzez wykonanie otworków na głębokości 5cm w nierównych odległościach wokół pnia drzew, krzewów, itp. i wsypujemy po 1 łyżeczce sypkiego ASTVITu do każdego otworu, zasypując je ziemią oraz obficie podlewając wodą. Procedurę tą w zależności od zasobności gleby wykonujemy 1-3 razy w roku. Przy mniej organicznych podłożach dajemy wody mniej a częściej. ASTVIT sypki rozkłada się w podłożu od 3 do 6 miesięcy w zależności od zasobności podłoża i warunków klimatycznych (temperatura, wilgotność). Do prac pielęgnacyjnych zalicza się również nakłuwanie podłoża, hakanie oraz aeracja trawnika, w celu dostarczenia tlenu mikroorganizmom tlenowym oraz umożliwienie uwolnienia się z podłoża gazów.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Uprawa roślin warzywnych pod osłonami.

Uprawa pomidorów i ogórków pod osłonami

Pomidory należy dokarmiać dolistnie (poprzez oprysk) 1 raz w tygodniu roztworem sporządzonym z 300ml ASTVITu koncentratu płynnego na 2L wody, a dokarmianie dokorzenne (przez podlewanie) 2 razy w tygodniu każdy krzaczek 1 szklanką roztworu powstałego z rozcieńczenia 100ml na 4 litry wody. Do podlewania można zrobić także roztwór z ASTVITu sypkiego: 4 łyżki na 10L wody. Roztworem należy podlewać nie tylko w jedno miejsce ale także wokół korzenia, dzięki czemu zaszczepiamy podłoże i mikoryzujemy system korzeniowy rośliny. Pomiędzy zabiegami dokarmiającymi podlewamy także zwykłą odstaną wodą jeśli podłoże tego wymaga, aby utrzymać je wilgotne. W ten sposób mamy dobrze zabezpieczone pomidory z łącznie trzema zabiegami dokarmiającymi w tygodniu - dwa dokorzenne i jeden dolistny. Dodatkowo przed wysiewem czy sadzeniem zaleca się troszkę podsypać w ziemię ASTVITu sypkiego i zagrzebać łyżką z ziemią w miejsca sadzenia. Jeśli mamy rośliny, które już rosną a chcemy podsypać ASTVITem, to wtedy robimy to dookoła ale blisko nich, uważając aby nie naruszyć korzeni.

Mamy duże doświadczenie w uprawach warzywnych pod osłonami m. in. pomidorów, ogórków, czy papryki. Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami w dziale OPINIE:
07.VIII.2012-Kinowo / 23.VII.2012 / 24.V.2012-Mścice / 08.V.2012-Wlkp. / 07.X.2011-Toruń.
Doskonałe rezultaty zaobserwowaliśmy przy zapobieganiu wszelkim chorobom grzybowym jak i zwalczaniu zarazy ziemniaka na pomidorach czy mączniaka na ogórkach - zarówno w produkcji towarowej jak i w uprawach przydomowych. Przy nasadzeniach proszę uwzględnić zalecenia z powyższego tematu "Stosowanie ASTVITu przy nowych nasadzeniach", co ukorzeni sadzonki i zabezpieczy roślinę juz od pierwszych dni. Dla roślin warzywnych pod osłonami stosuje się następujące dawki cieczy użytkowej na hektarową plantację, dla prawidłowego ich wzrostu i rozwoju:

[źródło: Uprawa bez chemii Astvitem – Prof. dr hab. Olgierd Nowosielski] - Fragment tabeli, pkt. 4 dot. roślin warzywnych pod osłonami:

Roślina i faza wzrostu:
ROŚLINY WARZYWNE POD OSŁONAMI
np. ogórek, pomidor, papryka
Ilość cieczy użytkowej w l Przygotowywanie cieczy użytkowej w zbiorniku opryskiwacza Stężenie cieczy użytkowej Częstotliwość opryskiwania i liczba zabiegów Potrzebna ilość Astvitu klarownego na hektarową plantację
a/ do początku zbiorów 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co 5 dni zabiegi ~5 450 l
b/ podczas zbiorów 1200 l 1020 l woda
180 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co 5-10 dni zabiegi ~5 900 l
Potrzebna ilość ASTVITu sypkiego na 1 hektar to: 135 kg – przy ekonomicznym wykorzystaniu produktu

Podana powyżej potrzebna ilość ASTVITu sypkiego na 1 hektar jest to ilość przy zachowaniu ekonomicznego wykorzystania produktu zgodnie z naszą instrukcją i dotyczy upraw na glebach o przeciętnej żyzności.



[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja Malin

Pielęgnacja nowych nasadzeń malin i skuteczne ukorzenianie na słabych podłożach

Rewelacyjnym ukorzeniaczem i zastępstwem mikoryzy jest ASTVIT w postaci sypkiej. Należy zrobić roztwór: 4 płaskie łyżki stołowe na 10 litrów wody, albo 1kg na 200 litrów wody, zostawiamy produkt min. 3-7 dni od czasu do czasu mieszając-dotleniając, wlewamy roztwór z mazią do szerokiego pojemnika i zanurzamy wszystkie rośliny na min. 1 godzinę i następnie sadzimy rośliny. Szczególnie podłoże V klasy, gdzie zastosowano organikę w postaci obornika (czy też mączki bazaltowej), potrzebuje szczepionki mikroorganizmów saprofitycznych znajdujących się w ASTVICIE. Duże siedlisko jest w mazi poprodukcyjnej, które zawarte jest w sypkim produkcie. Koncentrat płynny również posiada te umiejętności ale tylko w bogatym podłożu organicznym. Na pewno jest sensem zaraz po zastosowaniu obornika i mączki bazaltowej zastosować ASTVIT, ponieważ wprowadzamy życie biologiczne w postaci mikroorganizmów oraz umożliwiamy mikoryzowanie systemu korzeniowego. Wiosną, zaraz jak puszczą liście następuje dokarmienie dolistne z odpowiednim stężeniem, chroniące rośliny przed insektami i chorobami grzybowymi. Dokarmianie dolistne robimy po deszczach albo po nawodnieniu pielęgnowanego podłoża. Opryskiwacz "dmuchawa" jest prawidłowym sprzętem. Aby dokarmić dolistnie należy robić zawirowania, aby spodnia część liścia otrzymała pokarm. Dodatkowa informacja: proszę bezpośrednio przed dokarmianiem dolistnym (częstotliwość zabiegów i stężenie roztworu podana jest na naszej stronie internetowej) do opryskiwacza o pojemności 12l. wprowadzić roztwór z 1 płaskiej łyżki cukru bezpośrednio do opryskiwacza, zostawić lekko mieszając na 15 minut, z otwartym wlotem do opryskiwacza. Cukier jest pożywką dla mikroorganizmów i w pojemniku tym otrzymamy kilkakrotnie więcej mikroorganizmów niezbędnych nam w pracach dokarmiających i ochronnych.


[~ POWRÓT DO SPISU ~]




Pielęgnacja Truskawek

Uprawa truskawek ASTVITem już od pierwszych nasadzeń

W uprawie truskawek zaleca się stosowanie Astvitu już na początku sadzenia, aż do dorosłości owoców zbieranych z uprawy, łącząc pielęgnację Astvitem koncentratem sypkim doglebowo oraz koncentratem płynnym klarownym dolistnie. Dzięki temu kompleksowo już od pierwszych nasadzeń zabezpiecza się roślinę przed rozwojem patogenów oraz wymienionych przez Panią chorób grzybowych, poprawia się jakość plonów oraz wzrasta pojemność wodna podłoża. Ciecz użytkowa z Astvitem klarownym nie ma żadnego okresu karencji, dlatego oprysk nią powoduje przedłużenie trwałości owoców po zbiorze, które należy umyć bezpośrednio przed spożyciem. Potrzebne ilości wody i Astvitu klarownego do przygotowywania cieczy użytkowej na hektarową plantację danych roślin, w różnej fazie ich wzrostu, na glebach o przeciętnej żyzności przedstawia poniższy fragment tabeli.


[źródło: Uprawa bez chemii Astvitem – Prof. dr hab. Olgierd Nowosielski] - Fragment tabeli, pkt. 2 dot. uprawy truskawek:

Roślina i faza wzrostu:
KRZEWY OWOCOWE,
TRUSKAWKA I MALINA
Ilość cieczy użytkowej w l Przygotowywanie cieczy użytkowej w zbiorniku opryskiwacza Stężenie cieczy użytkowej Częstotliwość opryskiwania i liczba zabiegów Potrzebna ilość Astvitu klarownego na hektarową plantację
a/ początek ruszenia wegetacji, kwitnienie 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego zabiegi ~4 360 l
b/ szybki wzrost liści i długopędów u krzewów i pędów owoconośnych u truskawek 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co tydzień zabiegi ~4 360 l
c/ dorastanie jagód na krzewach i zbiór owoców z truskawki 600 l 510 l woda
90 l Astvit klarowny
3 razy większe od hydroponicznego co kilka dni zabiegi ~5 450 l
Potrzebna ilość ASTVITu sypkiego na 1 hektar to: 117 kg – przy ekonomicznym wykorzystaniu produktu


Doskonałym sposobem na szybkie ukorzenienie się i przyjęcie nowych sadzonek truskawek, jest zanurzenie sadzonek bezpośrednio przed sadzeniem w roztworze nawozowym (tj. 4 łyżki ASTVITu sypkiego na 10l wody) na minimum 1 godzinę, co doskonale zabezpieczy roślinę przed patogenami i pozwoli solidnie ukorzenić ją już w początkowym etapie wzrostu. Korzystnie jest również 30% ASTVITu sypkiego bezpośrednio przed sadzeniem wprowadzić do podłoża w rzędy. Sposób sprawdzony przez plantatorów.

Aby uprawa Astvitem odniosła skutek należy pamiętać o tym, by podłoże było zawsze optymalnie wilgotne, a po zastosowaniu Astvit-u nie używać żadnych nawozów mineralnych oraz chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ niszczymy w ten sposób zaszczepione Astvit-em życie biologiczne.

Plantatorom i gospodarstwom ekologicznym polecamy koniecznie zapoznać się z możliwością ekonomicznego wykorzystania produktu, wytwarzając samemu Astvit koncentrat klarowny płynny z produktu sypkiego.


}

[~ POWRÓT DO SPISU ~]